Hírek
2024. Június 24. 12:27, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Katasztrófavédelem: 13 vármegyében és Budapesten lesz szúnyoggyérítés a héten
Tizenhárom vármegyében és Budapesten, összesen 84 ezer hektáron gyérítik a szúnyogokat a héten a szakemberek
- tájékoztatta a program végrehajtásáért felelős Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-t.
A Duna árterületén biológiai lárvagyérítés várható, a kifejlett szúnyogokat pedig a Szigetközben, Komárom térségében, a Dunakanyar településein, Budapest hat kerületében, a Csepel-sziget, Dunaújváros, Szekszárd, Baja és Mohács térségében irtják a szakemberek.
Gyérítés lesz a Rába mentén, a Balatonnál, Baranya, Csongrád-Csanád, Somogy és Vas vármegyében is; a munkálatok az ország 380 települését érintik - tették hozzá.
Mint írták: a Dunán levonult árhullám miatt a folyó mentén elhúzódó szúnyogártalomra lehet számítani. Ugyanis az áradás a folyam mentén olyan tenyészőhelyeket hozott létre, amelyek kedveznek a lárvák fejlődésének. A korábbi esőzések és a kisebb folyók áradása, majd az azt követő meleg időjárás miatt a Dunántúl több pontján is nagy számban jelentek meg a vérszívók.
A katasztrófavédelem által koordinált központi szúnyoggyérítés keretében az árterületeken földről végeznek biológiai lárvagyérítést, a mélyebben fekvő, gyalogosan nem elérhető helyeken pedig repülőről.
Ennek során olyan granulátumot szórnak a vízbe, ami képes áthatolni a fák lombozatán, így a módszer az ártéri erdőkben is alkalmazható. Természetvédelmi területeken viszont biológiai lárvagyérítés sem végezhető - ismertették.
A már kikelt szúnyogok ellen a települések belterületén, a lakóövezetekben kell védekezni, a kezelések platós gépjárművekre szerelt permetező berendezésekkel zajlanak. A gyorsan lebomló készítményt nagyon alacsony dózisban juttatják ki az esti és éjszakai órákban, ezért a méhekre és más beporzó rovarokra nincs hatással a beavatkozás - olvasható az OKF közleményében.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 23. 20:10, kedd | Belföld
V4-csúcs - Magyar Péter: a visegrádi négyek együttműködése visszatért
A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök kedden Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
2026. Június 23. 09:04, kedd | Belföld
Magyar Péter: arra számítunk, hogy a legfőbb ügyész rövidesen le fog mondani
Arra számít a kormány, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania, és le is fog mondani - mondta hétfőn sajtótájékoztatón Magyar Péter miniszterelnök, Budapesten.
2026. Június 22. 14:00, hétfő | Belföld
Hőség - Hegedűs Zsolt: vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra!
Vigyázzunk magunkra és figyeljünk egymásra! - erre kért mindenkit a hőség miatt az egészségügyi miniszter vasárnap, azt hangsúlyozva: ilyenkor a legfontosabb, hogy pótoljuk a folyadékot.
